20151009_212642

Biszkopt kakaowy rzucany

Biszkopt kakaowy, baza do wielu ciast i tortów. Biszkopt pieczony bez proszku do pieczenia wyrasta dzięki dobrze ubitej pianie z białek. Ciasto bardzo delikatne, pulchne idealne na pyszny tort, przekładany bitą śmietaną.

Biszkopt  kakaowy tortownica 26 cm

  • jajka 5
  • cukier 3/4 szklanki
  • mąka pszenna 3/4 szklanki
  • kakao 1/3 szklanki
  • proszek do pieczenia 1 łyżeczka – opcjonalnie
    • Jajka w temperaturze pokojowej.  Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę ( na najwyższych obrotach miksera). Kiedy białka trzymają się ścian naczynia dodajemy partiami cukier, stale miksując. Następnie do białek dodajemy po jednym żółtku i miksujemy  do połączenia składników. Mąkę, proszek do pieczenia i kakao przesiewamy przez sito, dodajemy partiami do masy jajecznej. Składniki mieszamy w jednym kierunku bardzo delikatnie za pomocą łopatki lub drewnianej łyżki. Dno tortownicy wykładamy arkuszem papieru do pieczenia, zaciskając na nim obręcz tortownicy ( boków formy nie natłuszczamy ). Ciasto delikatnie przekładamy do formy, wierzch wyrównujemy.  Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170 °C. Biszkopt pieczemy przez 35-40 minut. Upieczone ciasto zrzucamy z wysokości na blat, w formie pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Obrócone dnem do góry na kratce, wtedy biszkopt nie opadnie. Biszkopt nadaje się do krojenia parę godzin po upieczenia, a najlepiej kolejnego dnia.

Biszkopt rzucany – metoda rzucania biszkoptem polega na szybkim uwolnieniu nagromadzonej podczas pieczenia pary, dzięki czemu ciasto nie opadnie. Obrócone na kratce dnem ku górze podczas studzenia daje gwarancję idealnego, równego ciasta. Biszkopt bez dodatku proszku do pieczenia, rośnie na dobrze ubitych białkach i ręcznym delikatnym połączeniu mąki wówczas mamy pewność, że biszkopt się uda.

20151009_212642

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.