22222

Ptysie z kremem

Ptysie z kremem bezowym. Tradycyjne ciasto parzone przygotowane jak na ptysie, eklery, groszek ptysiowy lub karpatkę. Deser przełożony kremem na bazie włoskiej bezy, a całość  obficie oprószone cukrem pudrem. Deser bardzo prosty i szybki do przygotowania samo ciasto jak i krem nie powinno sprawić nikomu problemu. Jedynym minusem jest kaloryczność, dlatego sprawa indywidualna czy pokonasz pokusę i zaprzestaniesz na jednym….

Ciasto parzone

  • masło 82% tł. 100 g
  • woda 1 szklanka
  • mąka pszenna 1 szklanka
  • jajka 4

Przygotowanie:

W wodzie rozpuszczam masło. Rondel zdejmuję na chwilę z palnika, dodaję wcześniej przesianą mąkę, mieszam energicznie.  Ponownie wstawiam na palnik zmniejszając jego moc ciasto prażę do 2-3 minut, aż zrobi się lśniące i ładnie będzie odchodzić od brzegów rondla. Ciasto przekładam do miski i pozostawiam do wystudzenia ( nie musi być całkiem zimne ). Kolejno do ciasta dodaję po jednym jajku, każdorazowo dokładnie miksuję do połączenia składników.  Ciasto przekładam do rękawa cukierniczego na blasze wyłożonej papierem do pieczenia wyciskam ptysie o dowolnej wielkości zachowując niewielki odstęp. Piekarnik nagrzewam do temperatury 200 °C piekę na złoty kolor do 25 minut. Studzę na kratce, kroję na pół i wypełniam kremem bezowym. Gotowe oprószam cukrem pudrem.

Krem bezowy ( beza włoska )

  • białka z 4 jaj
  • cukier 250 g ( 200 + 50 g)
  • sok z 1 cytryny
  • barwnik 1/2 łyżeczki ( niekoniecznie )
  • woda 150 g

Przygotowanie

Wyciskam sok z cytryny, wlewam do rondelka z wodą i cukrem ( 200 g ), mieszam następnie gotuję gęsty syrop. Syrop cukrowy gotuję na średniej mocy palnika około 8 minut od momentu zagotowania ( nie mieszając ani razu ). Gotowość syropu sprawdzam na zasadzie ciągnącej nitki lub przy użyciu zimnej wody, jeśli odrobina sprawdzanego syropu zmieni się w twardą kuleczkę, syrop  jest gotowy. Mając termometr cukierniczy temperatura syropu powinna osiągać 120-130 °C. Przed końcem gotowania syropu ( 2-3 minuty ) zaczynam ubijać białka w temperaturze pokojowej z pozostałą ilością cukru ( 50 g ). Cukier dodaję patiami stale ubijając. Do sztywnych białek wlewam cienką strużką gorący syrop. stale miksując przez 6-8 minut. Masa bezowa w tym czasie się schłodzi a konsystencja powinna być gęsta, masa lśniąca.  Na koniec dodaję barwnik w proszku, ponownie miksuję do całkowitego rozpuszczenia barwnika.

11111 22222

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.